Emniyet kemeri denetimi Kütahya’da hayat kurtardı

Kütahya Otogarı’na gelen polis trafik ekipleri, yolculuklarda olumsuzluk yaşanmaması için otobüslerdeki yolculara emniyet kemerinin önemini anlattı. Ekipler tarafından yolcu ve sürücülere emniyet kemeri uyarısında bulunuldu.

Kara yollarında yaşanan hareketliliği kontrollü yönetebilmek için çalıştıklarını belirten Çakırtaş, “İçişleri Bakanlığımız’ca Kurban Bayramı ile ilgili tatil başlangıcında ‘Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Genelgesi’ yayınlandı ve birtakım tedbirlerin alınması bize emredildi. Tüm genelge ve talimatların ortak noktasında insan hayatı, trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması var. Biz de Kütahya’da gerekli tedbirleri aldık” dedi. Çakırtaş, bu kapsamda otogardan hareket edecek şehirler arası otobüslerde bilgilendirme yaparak yolcuların da emniyet kemeri takmalarını sağladıklarını anlattı.

Yolcuların emniyet kemeri takması kanuni zorunluluk

Otomobil ve diğer araçlarda hem sürücülerin hem de yolcuların emniyet kemeri takmalarının kanuni zorunluluk olduğunu hatırlatan Çakırtaş, “Bazen şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlarımız bu zorunluluğun farkında olmayabiliyorlar. Biz de bu konuyu vatandaşlarımıza hatırlatıyoruz. Otobüslerle ulaşmak istedikleri noktalara en üst seviyede güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bursa’dan Antalya’ya giden bir seyahat firmasına ait R.T. yönetimindeki 32 ABH 917 plakalı yolcu otobüsü dün Kütahya-Eskişehir kara yolunun 20. kilometresinde şarampole devrilmiş, kazada yaralanan 5 yolcu, Kütahya Şehir Hastanesi’ndeki tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Kaza yapan otobüsteki 23 yolcuya, olaydan yaklaşık 1 saat önce Eskişehir’de İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekiplerince emniyet kemeri taktırıldığı, bu sayede ciddi yaralanma ve can kaybının meydana gelmediği ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir